SİYASET
Giriş Tarihi : 09-10-2021 15:16   Güncelleme : 09-10-2021 15:16

CHP Uşak İl Sekreteri Yazgan,"Halk sağlığının ekonomisi olmaz"

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanlığı 8 Eylül'de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Parti il binasında düzenlenen basın açıklamasına Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba, Merkez İlçe Başkanı Uğur Dümen ve İl Sekreteri Sevinç Soner Yazgan katıldı.

CHP Uşak İl Sekreteri Yazgan,

8 Eylül 2021 tarihinde yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan yeni düzenlemeyle birlikte bazı ilaçların Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) ödemesinden çıkarıldığı ve vatandaşların kendi parasıyla alacağı öğrenildi. CHP İl binasında konuyla ilgili olarak gerçekleşen basın toplantısında konuşan İl Sekreteri Sevinç Soner Yazgan, halk sağlığının ekomnomisinin olmadığını ifade etti.

"SGK 52 İLACI ÖDEMEYECEK"

Cumhuriyet Halk Partisi İl Sekreteri Sevinç Soner Yazgan, "Halk sağlığının ekonomisi olmaz. SGK aldığı yeni kararla reçetelere yazılan yıllarca hastadan aldığı 52 ilacı ödemyecek. 8 Eylül 2011 tarihinde yapılan değişiklikle ödeme listesinden çıkarılan ilaçlar arasında kas gevşetici kremler, ağrıcı kesici ve iltihap giderici spreyler, pandemide en çok kullanılan ağız ve boğaz spreyleri, bebeklerin diş çıkarırken ağrılarında kullandıkları jeller sayılabilir."dedi.

Eş değer taban fiyat uygulamasının da yüzde 10'dan yüzde 5'e düştüğünü açıklayan Yazgan, vatandaşların 15 Ekim'den itibaren daha fazla para ödeyeceklerini sözlerine ekledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Uşak İl Başkanı Dr.Ali Karaoba ise yaptığı açıklamada Türkiye'nin freni patlamış bir kamyon gibi yokuş aşağı gittiğini söyledi. Karaoba, "Nereden kısarız, nereden sarayın masraflarını karşılarız diye bakıyorlar."dedi. 

"CEZA İLE PARA KESİLEN BİR BAŞKA MESLEK GRUBU TÜRKİYE'DE YOK"

Aile Sağlığı Merkezi'nde görev yapan hekimler hakkında da konuşan Karaoba, aile hekimlerinden yapamayacakları şeyleri istediklerini ve yapılmadığı için de puanları düşrürüp, paralarının kesildiğini söyledi. CHP İl Başkanı Ali Karaoaba, "Ceza ile para kesilen bir başka meslek grubu Türkiye'de yok. ASM'ler kiralarını metrekare hesabından yapıyorlar ama hesabı ortada bilen yok. Aile Sağlığı Merkezlerine geçen yıl verilen parayla ondan önceki yıl verilen para yıl içerisinde erimekte çünkü giderleri çok ciddi bir şekilde artmakta." açıklamasında bulundu.

"BU İNSANLARA BU KADAR BASKI YPAILMASINI DOĞRU BULMUYORUZ"

Aile Sağlığı Merkezleri'nde görev yapan hekimlerin sözleşme fesihlerinin valilikten alınarak İl Sağlık Müdürlüklerine verilmesi hakkında da değerlendirmede bulunan Karaoba, "Başınıza bir sopa koydular il sağlık müdürü sizi sevmezse hapı yuttunuz. Türkiye'de ya da dünyada doktor kolay yetişmiyor. Bu insanlara bu kadar yapılmasını doğru bulmuyoruz."diye konuştu.

Başkan Karaoba, iktidara geldiklerinde de bu sorunların yaşanmayacağını sözlerine ekledi.