SİYASET
Giriş Tarihi : 09-09-2021 14:38   Güncelleme : 09-09-2021 14:38

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 98.yılı Uşak'ta kutlandı

Cumhuriyet Halk Partisi 98.yılını Uşak'taki Atatürk Anıtı'nın önünde gerçekleştirdikleri çelenk sunma töreni ile kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 98.yılı Uşak'ta kutlandı

9 Eylül 1923 yılında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi'nin 98.kuruluş yıldönümü Uşak'ta yapılan törenle kutlandı. Törene CHP Uşak İl Başkanı Dr.Ali Karaoba, Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve partililer katıldı.

Uşak'taki valilik binasının önünde, Atatürk Anıtı'nda gerçekleşen törende konuşan CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba partinin 98.yılını kutladı. Karaoba törende yaptığı konuşmada; 

* Yaşasın Cumhuriyet yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi 
Partimiz 98 yaşında...
Değerli yol arkadaşlarım…
Benim iki büyük eserim var. Biri "Türkiye cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir" diyen büyük devrimci ebedi önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün Yoldaşları 98. yaş günümüz kutlu olsun.

* Türkiye'de bağımsızlığın,özgürlüğün, çağdaşlığın ve demokrasinin yılmaz savunucusu, bu alandaki aydınlık bakışlı, siz yurtsever insanların da üyesi olmaktan onur duyduğu partimiz Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun 98.yılını kutlamak için toplandık; hepiniz de hoşgeldiniz.

* CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur. 1924 yılında “Cumhuriyet Halk Fırkası”, 1935 yılında ise “Cumhuriyet Halk Partisi” adını almıştır. 
* 1927 yılında “Cumhuriyetçilik”, “Halkçılık”, “Milliyetçilik” ve “Laiklik” CHP’nin dört temel ilkesi olarak benimsenmiştir. 1935 yılında “Devletçilik” ve “Devrimcilik” ilkeleri de eklenerek Partinin ilkeleri altıya çıkarılmıştır. Partinin amblemi olan 6 ok bu ilkeleri simgelemektedir. 

* CHP, kurucusu ve ilk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve Ulusal Birliği sağlayan Partidir. Hukuk ve eğitim gibi toplumsal alanlarda gerçekleştirdiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayinin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın, çok partili rejime geçişi sağlayarak Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde de öncü misyonunu sürdürmüştür. 

* Biz egemenliğin kaynağını Ulus'ta bulduğumuz için cumhuriyetçiz. Cumhuriyetçilik kölenin yerini yurttaşın almasıdır. Yurttaşların dini,dili, ırkı ya da etnik kökeni değil bilinç ve ülkü bağıyla bağlandığı esaslar önemlidir. O Siyasal bilinç ve esas bizim için Atatürk'ün altı ok'unda bulunmaktadır. 
Milliyetçilik anlayışımız ırk ya da köken tanımadığı gibi ekonomik ve siyasal imtiyaz da tanımaz eşitliği esas alır. "Yurttaş" olmanın "Yurtseverliğimizin" nişanesidir. Kimsesizlerin kimsesi olan Halkçılık düşüncesi eşlik eder fikrimize...

* Biz "insanı yaşat ki devlet yaşasın" diyenleriz. Devletçilik özel yarar ile toplum yararının dengesi için en önemli ve vazgeçilmez kamusal güvencemizdir. Kendi özel faydasını toplum faydasının üstünde tutan büyük çıkar grupları dini siyasallaştırarak, istismar etmektedir. sosyal devlet anlayışımızın adıdır devletçilik. Dayanışmanın, komşusu açken tok yatamamanın, çocukların yatağa aç girmeyeceği bir ülkenin hayalidir...
* Laiklik ulusal bütünlüğümüz ün teminatıdır. Ne din siyasallaştırılmalı ne de siyaset dinselleştirilmelidir.  Ulusal bütünlüğümüz önünde en büyük tehditlerden biri siyaset alanındakilerin -bugünkü gibi - dini istismar etmesidir. 
Bizler devrimcileriz...
* Devrimcilik, Cumhuriyet düşmanı saltanat düşkünlerinin ırkçılığın; ekonomik ve Siyasal imtiyaz bağımlısı çıkar çevrelerinin, üretmeden zenginleşmek isteyen grupların din istismarcılarının ve gericiliğin bu topraklardaki panzehiridir.
İşte bu ilke ve değerlerimizin ; tarihsel ve felsefi birikimimizin güvencesi olan Partimiz, ne mutlu ki bugün 98 yaşında...

*  İşte bu nedenlerle Onur ve gururla  görev aldığım, şerefle rozetini taşıdığım ,Partimizin 98. kuruluş yıldönümünde başta Ebedi Genel Başkanımız Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere, yitirdiğimiz tüm genel başkanlarımızı rahmetle ve minnetle anıyor, 98 yıl boyunca partimizin büyümesi, güçlenmesi için yılmadan ve bıkmadan koşturan, emek harcayan bütün örgütlerimizi, tüm Cumhuriyet Halk Partilileri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. 
YAŞASIN CUMHURİYET HALK PARTİSİ" 

Törene katılan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım ise törende yaptığı konuşmada partinin 98.yılını kutladı.