DENİZLİ
Giriş Tarihi : 24-09-2021 10:53   Güncelleme : 24-09-2021 10:53

Denizli'de kadına yönelik şiddetle mücadele kurulu toplantısı yapıldı

Denizli'de geçtiğimiz günlerde Valilik Konferans Salonu’nda Vali Ali Fuat Atik’in başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kısaç, Denizli Barosu Başkan Vekili Av. Aslı Kutlu Tuncer, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Kutlubalak, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Veysel Yanık ve ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla kadına yönelik şiddetle mücadele il koordinasyon izleme ve değerlendirme toplantısı gerçekleşti.

Denizli'de kadına yönelik şiddetle mücadele kurulu toplantısı yapıldı

Toplantıda; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2022-2025 yıllarını kapsayan Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4. Ulusal Eylem Planı’nın hazırlanma süreçleri,  Adalete Erişim ve Mevzuat, Politika ve Koordinasyon, Koruyucu ve Önleyici Hizmet, Toplumsal Farkındalık ile Veri ve İstatistik başlıklarıyla ele alınan 5 temel hedefi, bu hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için 227 faaliyetten oluşan yol haritası,  plan döneminde önümüzdeki 4 yıl boyunca belirlenmiş hedef, strateji, faaliyetler ve bu faaliyetlerin yürütülmesinden sorumlu kurum kuruluşlara yönelik komisyon üyeleriyle bilgi paylaşımında bulunularak, il düzeyinde Ulusal Eylem Planı faaliyetlerinin gerçekleştirilmesine nasıl katkıda bulunulabileceği üzerine değerlendirme yapıldı.

ORTAK VE KARARLI ÇALIŞMAYA VURGU YAPILDI

Kadına yönelik şiddetin, toplumun bütün kesimlerini etkileyen ve ilgilendiren küresel bir sorun olduğu, mücadelede tüm kurum kuruluşların ortak ve kararlı bir şekilde çalışmasının zorunlu olduğu üzerine vurgu yapıldı.

KOMİSYON ÜYELERİNE AYRINTILI BİLGİ VERİLDİ

Adli mekanizmalara ve adalete erişimde en dezavantajlı konuma sahip kesimlerden birisinin de şiddet mağdurları olduğu gerçeğinden hareket edilerek; adli süreçte mağdurun haklarını etkin kullanmasının sağlanması ve adalete erişiminin kolaylaştırılmasını hedefleyen “Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü” tarafından yürütülen hizmetler konusunda Komisyon üyelerine ayrıntılı bilgi verildi.