GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 18:08   Güncelleme : 03-06-2021 18:08

Efes Tarlası Yaşam Köyü projesi CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla açıldı

Efes Selçuk Belediyesi'nin hayata geçirdiği Efes Tarlası Yaşam Köyü projesi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla açıldı. Açılışta konuşan CHP Lideri belediyelerine yönelik olarak yaptığı açıklamada "Ne yaparlarsa yapsınlar sizden isteğim sabırlı olmanız. Türkiye'de demokratik yollarla bir dikta yönetimine son vereceğiz. Bu başarı, dünya siyaset tarihine armağan olacak." dedi.

Efes Tarlası Yaşam Köyü projesi CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla açıldı

Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel'in hayata geçirdiği Efes Tarlası Yaşam Köyü projesi CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla, coşkulu bir törenin ardından açıldı. Törenin açılışında Efes Selçuk Belediyesi Halk Oyunları Grubu ve Efes Selçuk Belediyesi Kent Korosu katılımcılara eşsiz anlar yaşattı. 

ÇERÇİOĞLU DA TÖRENE KATILDI

Efes Selçuk Belediyesi'nin hayata geçirdiği proje, Üretici Pazarı, Tohum Merkezi, Tarım Müzesi, Tarım Kütüphanesi, Toprak Okulu gibi birçok unsuru içinde barındırıyor. Belediyenin öz sermayesi ile hayata geçirilen projenin açılışına Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritlioğlu Sengel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekilleri, il ve ilçe yöneticileri, CHP'ye ait olan ilçe belediyelerinin başkanları ile vatandaşlar katıldı.

"SAKIN UMUTSUZLUĞA KAPILMAYIN!"

Hükümete yönelik eleştirilerini törende yaptığı konuşmada dile getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şundan emin olun kesinlikle motorları maviliklere süreceğiz. En ufak bir endişe duymayın. Türkiye’nin içinde bulunduğu şartları biliyoruz. Her birimiz tek tek düşünüyoruz ne olacak bu memleketimin hali diye. Sizden bir isteğim var sakın umutsuzluğa kapılmayın. Bu ülke babalarımız ve dedelerimiz tarafından kurtulmuşsa en zor koşullarda bağımsızlığı sağlamışsa, Osmanlı’nın kaçırdığı sanayi devrimini yakalamışsa bizim umutsuzluğa kapılma hakkımız yok. Beraber birlikte omuz omuza kadın erkek yaşlı genç çalışacağız. Dolayısıyla Türkiye’nin tarımda da sanayide de vasat bir düzeyde olduğunu biliyorum. Kötü yönetiliyoruz. Türkiye bir aile şirketi gibi yönetiliyor. Yönetilemez. Adaletle bilgiyle erdemle yönetilmesi lazım. Bunlar olunca Türkiye’yi büyüteceğiz. Avrupa’nın tüm ülkeleri 83 milyonu kim doyuracak diye bekliyor. Biz dünyanın parasını ödüyoruz batını egemen güçlerine... Unutmayın, Konya’dan küçük Hollanda’nın yıllık tarım ürünü ihracatı 185 milyar dolar. Türkiye 20 milyar dolar. Neyimiz eksik. Soru şu: Hollanda’dan neyimiz eksik? Her şeyimiz daha fazla. Dağlar, toprak, güneş daha fazla. Bizler tüm bunları düşünerek karar vermek zorundayız" dedi.

ERKEN SEÇİM İSTEĞİNİ YENİLEDİ: "TÜRKİYE'Yİ AYDINLIĞA ÇIKARACAĞIZ"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu erken seçimi isteme sebeplerini ise şöyle açıkladı; "Seçim istiyoruz. Neden? Vatandaşların daha ağır bir yükle karşı karşıya kalmalarını istenmiyoruz. Türk Lirası güneş görmüş kar gibi eriyor. Bu tabloyu düşünmemiz lazım. Geleceğimizi düşünmemiz lazım. Bizler üretebiliriz; gençlerimiz var. Taşı sıksa suyunu çıkaracak gençlerimiz var. Umudu, geleceği dışarıda aradığını söylüyor. Neden, Türkiye kötü yönetildiği için…. Umutsuzluğa kapılmayın. Bunları gamamınım çözeceğiz yapacağız. Elimiz mahkum yapacağız. Sizlerle, halkımızla beraber yapacağız. Dostlarımızla beraber yapacağız. Dostlarımız kim; dostlarımız manav, kasap, apartman görevlisi, muhtar, belediye başkanı, memurlar, emekliler, gençler… Tamamıyla birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Gücümüz, aklımız, bilgimiz var. Düşünerek yol almak zorundayız. Aklımızı kullanmak zorundayız. Allah’ın verdiği en değerli hazine akıldır. Ne yaparlarsa yapsınlar sizden isteğim sabırlı olmanız. Taşkın baskın yapabilirleri ama hepimiz dikkatli olacağız. Sandık bugün gelecek yarın gelecek Türkiye’de demokratik yollarla bir dikta yönetimine son vereceğiz. Başarı, dünya siyaset tarihine bir armağan olacak. Demokratik yollarla dikta yönetimine son vermek örnek olacak. Baskı var şiddet var bilgilendirme yok, vatandaş soru bile soramıyor. O zaman yapacağımız sandığı beklemek. O sandık gelecek."

"128 MİLYAR $ NEREDE?" SORUSUNU YENİLEDİ

Hükümete yönelik olarak sorulan "128 Milyar $ nerede?" sorusunu İzmir'de de yenileyen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sayın Erdoğan televizyon programına katılmış; 'Merkez Bankası’nın parasının nereye gittiği sorulur mu?' diyor. Soruyoruz ya 128 miyar dolar nereye gitti diye. Dünyanın tüm ülkelerinde sorulur. Sorulmayan ülkede insanların ağzına bant çekilmiş demokrasi yok demektir. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını nasıl savunacağız. Hepsini çözeceğiz." ifadelerini kullandı.

"BU HALKIN FERASET DUYGUSUNA GÜVENİYORUM"

Cumhuriyet Halk Partisi'nin yönettiği belediyelerle ilgili de konuşan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarının performanslarından övgü dolu sözlerle bahsetti ve pandemi döneminde belediyelerin tarih yazdığını vurguladı. CHP Lİderi Kılıçdaroğlu, "Yerel seçimlerde ‘Sakın ha CHP’li belediyeler oy vermeyin’ diyordu, ‘Yardımları keserler’ diyorlardı. Ankara için teröristler su faturalarını düzenleyecek… Ama bu halkın feraset duygusuna güveniyorum. Yetkilendirdiler mi, yetkilendirdiler. Ankara’yı, İstanbul’u, Mersin’i, Adana’yı aldık. Şimdi başkanlarımız pandemi döneminde tarih yazıyorlar. Oturup kalkıp CHP’li belediyelere dua etsinler. 5 maskeyi dağıtamadılar. En büyükten en küçüğe kadar belediyelerimiz 24 saat çalıştı. Bizim bir özelliğimiz var; biz cebimiz ailemiz için değil halkımız için çalışırız. Bu ülkede hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye için çalışırız. Yeri geldiğinde kendimizi feda etmeyi de biliriz. Be yanmasam sen yanmasan nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa…" diye konuştu.

Belediye başkanlarına talimatı da olan Kılıçdaroğlu, şikayet etmemelerini istedi ve görevlerinin engeli aşmak olduğunu vurguladı. 

"HER EVDE BEREKET HUZUR BULACAK"

İktidara gelmeleri durumunda ise neler yapacaklarını sıralayan Kılıçdaroğlu, "Saray ve şürekası bir ülkeyi yönetiyor. Asgari 2800 civarında.  Biz ne yapıyoruz? Asgari ücret en az 3 bin 100 lira. Onların veremediğini biz veriyoruz. Tüm engellere rağmen veriyoruz. Demek ki çalışırsanız, kul hakkını korursanız yolsuzluk yapmazsanız olur. Türkiye zengin bir ülke. Biz bunun beraber çözeceğiz. Sözüm söz. Her evde bereket huzur olacak. Nerede olursa olsun hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Hiçbir aile ben yoksulum bu topraklarda demeyecek. Bunun sözünü veriyorum. Aile destekleri sigortasını getireceğiz. Bunu asla unutmayın. Hiçbir aile benim gelirim yok demeyecek. Gerekse asgari gelir güvencesini sağlanacak. 21’inci yüzyılda Türkiye’de çocuklar yatağa aç mı girer. İnsanlar açlıktan intihar ediyor. Bu Türkiye’nin ayıbı değil mii.  Bu ayıptan kurtaracağız. Beraber, birlikte yapacağız. Kararlıyım. Çiftçi arkadaşlarım unutmasınlar Ziraat’i çiftçiye hizmet eden banka haline getireceğiz. Halk bankasını esnafa hizmet eden banka haline getireceğiz. Çiftçiye her türlü destek verilecek. İktidara geldiğimiz zaman çiftçimizin kredi faizlerini sileceğiz. Elin oğlunun faizlerini siliyorsun çiftçiyi neden silmiyorsun. Zarar eden kim çiftçi esnaf, sanayici, kobici... Türkiye bunu kaldırmaz. Kaldıramadığı için biz bu düzene son vereceğiz. Ecevit’in dediği gibi insanca ve hakça bir düzen kuracağız. Peygamberimiz’in söylediği gibi, komşumuz açken biz uyumayacağız. Devleti yönetenler uyumayacak. Türkiye’nin neredeyse aç yoksulluk sınırın altında kalıyor, Saray’dakiler sefahat içinde… Biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar. Bunu sonlandıracağız." açıklamasında bulundu.

'Bana Güvenin' mesajını yenileyen CHP Genel Başkanı sorunları kararlılıkla ve inançla düzelteceklerinin altını çizdi. CHP Lideri konuşmasını görkemli Türkiye'yi yeniden inşa edeceklerini söyleyerek bitirdi.

SOYER'DEN HÜKÜMETE TARIM ELEŞTİRİSİ

İzmir Byükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise gerçekleşen törende yaptığı açıklamada hükümeti tarıma yönelik politikalarından dolayı eleştirdi. Soyer, "Küresel pandemi, günbegün daha da yoğun hissettiğimiz iklim krizinin etkilerini ve yakın gelecekte en temel sorunların başında su krizi, tarım ve sağlıklı gıdaya erişim gibi meseleler olacağını, tüm çıplaklığı ile gözler önüne serdi. Üzerinde yaşadığımız bu güzel topraklarda üretim yapmanın ve topraklarımızın bize sunduğu nimetlere sahip çıkmanın önemini, tükenen su kaynaklarımızın yaşamsallığını, bu süreçte bir kez daha kavradık.16 yılda ülkemizde 3 milyon 500 bin hektar arazi, tarım dışına çıktı. Bu rakam son 30 yıl için 5 milyon hektar araziye ulaşıyor. Bu miktarın içinde özellikle buğday ekim alanı olan 3 milyon hektarın yok olması, günümüzde buğday ve saman ithalatının temel sebebidir. Ülkemizde tarımın içine düştüğü bu çıkmaz, kendiliğinden olmadı; aksine bilinçli bir tercihin sonucu. Son 20 yıl içerisinde uygulanan yanlış politikalar neticesinde; ekonomik, toplumsal ve ekolojik açıdan üç ana sonuç doğmuş durumda. Bir; ekonomik açıdan: Türkiye’nin gıda güvenliği ve kırsal ekonominin geleceği, ciddi tehdit altına girdi. İki; toplumsal açıdan: Tarım alanları ve sektörü yerli ve küçük üreticinin elinden, büyük ve küresel tarım şirketlerine geçti. Kent ve kır yoksulluğu oluştu. Üç; ekolojik açıdan: Türkiye’nin su kaynakları, günbegün yok olmaya yüz tutarak toprağın kuraklaşması hızlandı ve ekosistemimiz çöküntüye uğradı” şeklinde konuştu.

"KÖY ENSTİTÜLERİNDEN İLHAM ALDIK"

Efes Tarlası Yaşam Köyü Projesi'nin köy enstitülerinden ilham alınarak yapıldığını söyleyen Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ise şöyle konuştu; "Nasıl büyük bir heyecan içinde olduğumu size anlatmam mümkün değil. Sayın Genel Başkanımızın burada olması ve Efes Selçuk’ta ilk defa kadın belediye başkanına inanan halkın ve çalışanların en büyük projemizde bizleri onurlandırdınız. Öyle ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün köylülerin gözleri ile görebilecekleri, çalışmaları için örnek tutabilecekleri verimli, modern merkezleri kurma hedefiyle tohum merkezi, tarım müzesi, toprak okulu, üretici pazarı, uygulama plantasyon alanları ve seraları ile birlikte tam anlamıyla yeni bir yaşamı desteklemek için buradayız. Belki çok büyük projelerimiz olmayabilir ama insanların kalbine dokunacak ve çocuklarımızdan başlamak üzere geleceğe ciddi projelerimiz var demiştik. Biz birkaç sermayedara değil, yatırımımızı geleceğe yaparız’ demiştik, sözümüzü tuttuk. Cumhuriyet döneminin köy enstitülerinden ilham aldık. Toprağa dair eğitimleri uygulamalı olarak vereceğimiz toprak okulu ile aile tarımını desteklediğimizi ve gelecek nesle emanet ettiğimizi belirtmek isterim." dedi.

"ÜRETEN VE GÜÇLENEN BİR TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Üreten ve güçlenen bir Türkiye için çalıştıklarına dikkat çeken Başkan Sengel; "Yerle tohumu fide haline getirip üretici ile buluşturmak ve alım garantisi vermek bizim için mutluluk. Bundan sonra ücretsiz bir şekilde toprak analizi yapılacak ve çiftçilerimiz toprağın neye ihtiyacı var ona kulak verecek. Efes Selçuk Belediyesi olarak park ve bahçelerimizin çevresel tüm atıklarını kompost gübreye çeviriyor ve onları tekrar üreticiye vererek yerel tohumdan oluşan fidelerin onlar tarafından yetişmesini sağlıyoruz. Efes Selçuk’ta kadınlarımızı vitrinde tutmaktan yana değil, kadın kenti olan Selçuk’ta kadınlarımızı sosyal, ekonomik hayatta ve aile içinde güçlü ve özgür tutuyoruz. Geçmişten günümüze tarımı herkese anlatmak istiyoruz. Halkın içine girmediği, dair olmadığı hiçbir organizasyon başarıya ulaşmamış diyoruz. Bu gücü doğuran esasında halkın kendisidir. Bizler gıda egemenliğini savunuyor, halk ile birlikte yepyeni bir gelecek için Türkiye Cumhuriyeti’nin fabrika ayarlarına geri dönmesi için üreten ve güçlenen bir Türkiye için çalışıyoruz. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında çocuklarımıza umut ve kararlılığı emanet ediyoruz. Bizler biliyoruz ki yaşam toprakta filizlenir." ifadelerine yer verdi.