AFYONKARAHİSAR
Giriş Tarihi : 24-06-2021 12:16   Güncelleme : 24-06-2021 12:16

Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde sona gelindi

Afyonkarahisar İli Çevre Hizmetleri Birliği tarafından ihalesi yapılan ve 2019 yılı başında sözleşmesi imzalanan Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi çalışmalarında sona gelindi.

Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde sona gelindi

Afyonkarahisar’da bulunan köy, kasaba, ilçe belediyeler olmak üzere tüm il genelinin katı atıklarının bertarafı ve geri kazanımının sağlandığı tesise, sıfır atık anlayışına uygun olarak çalışmak adına yeni yatırımlar yapıldı. Geçirimsiz lot alanlarına gömülerek bertaraf edilen atık miktarının azaltılması, bu atıkların ekonomiye geri kazandırılması ve çöpten elektrik üretiminin daha verimli yapılabilmesi amacıyla yeni yapılan Biyometanizasyon Tesisi ve Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisleri ile tesis hem ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacak hem de çevremizin korunması adına sürdürülebilir çözümler getirecek. 

TOPLAM MALİYETİ 100 MİLYON LİRA

Toplam maliyeti 100 Milyon lirayı bulan ve katı atık sorununa Entegre bir çözüm olan tesis sayesinde il genelinden toplanan atıkların %80’ine yakını artık geri dönüşecek. Önceden toprak altına gömülerek bertaraf edilen atıklar ekonomiye geri kazandırılacak. Pet,plastik, metal, cam gibi malzemelerin ayrıştırılarak geri kazandırıldığı tesiste Biyometanizasyon Tesisi ile organik atıklar ayrıştırılarak verimli bir şekilde elektrik üretimi sağlanacak.

YILLIK 25 BİN HANENİN ELEKTRİK TÜKETİMİ KARŞILANABİLECEK

Tesisin üreteceği elektrik miktarı yıllık 25.000 hanenin elektrik tüketimini karşılayabilecek güçtedir. Atıklar içerisinde ısıl değeri yüksek olan atıklar son teknoloji makinelerle ayrıştırılarak yakıt haline dönüştürülecek ve çimento fabrikaları gibi benzer fabrikalara alternatif yakıt olarak gönderilecek. Böylelikle çöpler gömülmek yerine elektrik ve ısı enerjisine dönüştürülmüş olacak. Çevresel etkilerinin yanı sıra yaklaşık olarak 200 vatandaşa iş kapısı da olacak olan tesis istihdam adına da önemli bir proje oluğunu söyleyen Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Ülkemizde uygulanmaya başlayan Sıfır Atık Projesi anlayışına uygun olarak tasarlanan tesis hem projesi hem de uygulanabilirliği açısından örnek bir proje olduğunu söyleyerek  Afyonkarahisar’a ve ülkemize hayırlı olmasını temennni etti. 

Entregre Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin tanıtımı amacıyla yapılan infografik çalışmasını aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.