GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-06-2021 14:14   Güncelleme : 12-06-2021 14:14

Türkiye'de "aşı seferberliği" resmen başladı

Türkiye'de aşı seferberliği resmen başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geride bıraktığımız haftada 40 yaş üzerinin yanı sıra üniversite personelleri, sanat dünyası, avukatlar ve daha birden fazla meslek grubunda aşılamanın başladığını duyurdu.

Türkiye'de

Türkiye'de aşı seferberliği başladı. Bir gün içerisinde ülke genelinde 597 bin 647 doz aşı yapıldı.

Haziran aynın aşı ayı olarak beklentisi sonuç verdi ve Türkiye aşılama takviminde hızlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca geride bıraktığımız haftada birçok meslek grubunda aşılamanın başladığını açıkladı. Aşılama sürecinde yeni grupların da bu hafta içerisinde eklenmesi bekleniyor.

KURYELERDE DE AŞILAMA BAŞLADI

Son olarak kuryeler ve kago çalışanlarının da aşılanmaya başlayacağını açıklayan Bakan Koca, geride bıraktığımız hafta itibariyle Türkiye'de şehiriçi ve şehirler arası yolcu taşımacılığı ile taksi ve dolmuş esnafında da aşılanmanın başladığını açıklamıştı.

AVUKATLARDA AŞILAMA BAŞLADI

Aşı programına geride bırakılan hafta itibariyle yaş kısıtlaması olmadan avukatlarda dahil edildi ayrıca berber ve kuaför esnafının da dahil edildiği programda kafe, restoran, lokanta, gıda üretim ve dağıtım merkezleri de alınmıştı.  Tiyatro, film, müzik ve dizi prodüksiyonlarında da aşılanma süreci başlamıştı. 

ÜNİVERSİTELERDE AŞILAMA SÜRECİNE GİRİLDİ 

Bir buçuk yıldır kapalı olan ve uzaktan eğitim yoluyla devam eden üniversitelerle ilgili sevindirici bir gelişmenin yaşandığı haftada, öğretim üyeleri ve üniversite personllerinin aşılanmasına başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, üniversite öğrencilerinin de yakında aşılama sürecine dahil edileceklerini açıkladı.

Meslek gruplarının yanı sıra 45 yaş üzerinde de aşılama programına dahil edildi ayrıca yeni haftanın ilk gününden itibaren 40 yaş üzerindeki vatandaşların aşılanmasına başlanılacağı açıklandı. 

12 Haziran 2021 14.31 itibariyle 33.107.223 doz aşı yapıldı ilk dozlarını olan vatandaş sayısı 19.478.597'ye, ikinci dozlarını olanların sayısı ise 13.628.626'ya yükseldi.